Tydzień z High Atlas Foundation – Amina

26 stycznia, 2016 MarokoWpis z filmem  Skomentuj

Witajcie,

Dziś przedstawiamy juz ostatni filmik z cyklu “Tydzień z High Atlas Foundation”. Był to filmik najtrudniejszy. Amina nie mówi w ogóle po angielsku. Mówi za to w lokalnych dialektach i po arabsku. Porozumiewaliśmy się oczywiście przez tłumacza (nieoceniony Abderahim) ale już na etapie montażu nie mieliśmy dokładnego tłumaczenia tego, co mówi a tylko ogólne stwierdzenia. Stąd niestety brak tłumaczenia i dłuższy niż zwykle wpis – musimy przecież wyjaśnić kim Amina jest i czym się zajmuje. Zapraszamy!

(link: http://youtu.be/5YaGOnw8zfs)

Amina w HAF odpowiedzialna jest za projekty aktywizacji kobiet, edukacyjne i szkolne (np. Blooming Flowers: Men Supporting Women’s Associations). Jednym z takich projektów był projekt zasadzenia miliona drzewek owocowych (1 Million Tree Campaign). Jednym z jego etapów było sadzenie drzewek przy szkołach. Miały one spełniać nie tylko funkcję estetyczną czy dawać cień ale także uczyć dzieci systematyczności i tego, ze ciężka praca przynosi owoce. Dzieci opiekowały się tymi drzewkami i bardzo do nich przywiązały.

Z bohaterką dzisiejszego wpisu pojechaliśmy do szkoły położonej ok 30km od Marrakeszu. Przywitani zostaliśmy iście po królewsku – jak zawsze w Maroku. Sympatyczny nauczyciel przed realizacją zaprosił nas na obowiązkowy lunch i herbatę. Amina byłe jednak w pracy.W szkole, którą odwiedziliśmy, pytaliśmy dzieci o to czym dla nich jest ten projekt. Odpowiedzi zawsze wzruszały. Te drzewka (niby nic) to była dla nich ważna rzecz! I te posadzone przy szkole i przy domu traktowane były dosłownie jak członkowie rodziny. Dzieciaki dbały o nie bez przymusu, ucząc się co to odpowiedzialność, dbanie o żywą roślinę i jaka to satysfakcja widzieć, gdy przynosi owoc. Jeśli uda nam się dotrzeć po tym czasie do notatek realizacyjnych przytoczymy bezpośrednie tłumaczenia ich wypowiedzi!

Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze dwie szkoły. W jednej oprócz tego projektu HAF postanowił zająć się sprawą toalety (pisaliśmy o tym we wpisie o Abderahimie) a zobaczyliśmy szkołę wzorcową 🙂 prowadzoną przez bardzo zasadniczego dyrektora.

Z samą Aminą sporo rozmawialiśmy (przez tłumacza) i dowiedzieliśmy się chociażby, że ma jedną wspólną cechę z Kasią: zjada wszystko i w ogóle nie tyje 🙂

To już ostatni nasz filmik ze współpracy z HAF. Jeszcze raz dziękujemy Fundacji za gościnności współpracę – było idealnie! Zachęcamy wszystkich czytających bloga do wsparcia słusznych projektów w krajach szerokiego południa. Ostatnio polecamy wspierać akcję dobudowywania Nepalu po tragicznym trzęsieniu ziemi – Pomoc dla Nepalu

A oto wcześniejsze wpisy ze współpracy z HAF:
Tydzien z High Atlas Foundation – wpis z wrażeń na gorąco
Krótkie filmiki o pracownikach HAF:
Tydzień z High Atlas Foundation – Ignacio
Tydzień z High Atlas Foundation – Fatima
Tydzień z High Atlas Foundation – Abderahim

Zapraszamy do zajrzenia na stronę High Atlas Foundation.

Zostaw komentarz