Tydzień z High Atlas Foundation – Abderrahim

10 sierpnia, 2015 MarokoWpis z filmem  Skomentuj

Witajcie

Jak zwykle bijemy się w piersi. Tyle czasu od współpracy z HAF a u nas nie ma filmiku z polskimi napisami o Abderrahimie. Oto i on! A wcześniej słów kilka o tym człowieku i naszych przygodach z HAF 🙂

Abderrahim to dusza nie człowiek! To co widzimy an filmiku to tylko ułamek jego pracy. Na ten szybki przykład: po odwiedzeniu szkoły dowiedzieliśmy się, że problemem jest brak toalety (pomijaąc oczywistości jak wielkość klas). Brak tego przybytku powoduje, ze dziewczynki nie są posyłane do szkół. W trymiga i w parę telefonów załatwił wykopanie i postawienie prowizorycznej sławojki. Innym razem zobaczyliśmy jak załatwiał proste łóżka do internatu. W górskich wioskach dojście do (odpowiednika naszego) gimnazjum to kilka godzin. Uczeń, który chce się uczyć musi wtedy zostać w mieście na te kilka dni zajęć w tygodniu. Biednych rodzin nie stać na noclegi. Ktoś udostępnił dom na darmowy internat ale warunki w nim były … delikatnie mówiąc opłakane. Abder wziął się za załatwienie prostych, piętrowych łóżek dla tego miejsca.

Podczas kręcenia filmiku spędziliśmy z Abderem 2 dni. Negocjował on wtedy udostępnienie części ziemi przez gminę i przez Lasy Państwowe. Tak by (jak to było widoczne w filmiku z Ignacio) można było na tych terenach założyć szkółki leśne. Z nich to (za darmo) okoliczni mieszkańcy mogliby pobrać drzewka i hodować je u siebie. Ciężki kawałek chleba. Trudne negocjacje, bardzo chętni i pomocni zwykli ludzie – gorzej czasami z władzami (odwieczne “co JA będę z tego miał?” jak mawiał jeden z przedstawicieli gmin). Ogrom wysiłku ale też niesamowita satysfakcja i wdzięczność ludzi – bezcenne!

(link: https://youtu.be/OG0-m-afYVs)

A oto wcześniejsze wpisy ze współpracy z HAF:
Tydzien z High Atlas Foundation – wpis z wrażeń na gorąco
Krótkie filmiki o pracownikach HAF:
Tydzień z High Atlas Foundation – Ignacio
Tydzień z High Atlas Foundation – Fatima

Zostaw komentarz