Phimai

 Skomentuj

Polecamy INFORMACJE OGÓLNE  o Tajlandii i wpis na bieżąco z podróży Phimai.

Ogólnie

Do Phimai dotarliśmy na pace wojskowej ciężarówki. Cała okolica była zalana a tylko środkowa część Phimai (jakiś kwadrat 200m na 200m) oparł się powodzi. Tam też dotarliśmy. Nasze spostrzeżenia mogą zatem nie być  miarodajne. Np. brak turystów – byliśmy jedyni na tle głupi, by pakować się w powódź.

Miasto słynie ze swojego parku archeologicznego. Są tu pozostałości dawnych świątyń i założeń miejskich bodajże z XIIIw. Tylko pamiętajmy – nie są to kolejne ruiny w stylu Ayutthai czy Sukhothai! Phimai było ważnym miastem na szlaku pielgrzymkowym do Angkor Wat i cały kompleks stylem zdecydowanie nawiązuje do znanych nam budowli khmerskich. Właśnie to stanowi o niepowtarzalności miasta. Na prawdę warto odwiedzić to miasto!


Transport

Do Phimai dostaliśmy się jadąc autobusem relacji Khon Kaen – Korat (Nakhon Ratchasima) do krzyżówki na Phimai (95THB/os) stamtąd jechaliśmy na pace wojskowej bo trafiliśmy tam w czasie powodzi. Normalnie są autobusy, które dojeżdżają do Phimai z tej krzyżówki lub można się przespacerować (ok. 6 km). Bus z Phimai do Koratu 25THB/os.

Gdzie spać i zjeść

Miasteczko ma do dyspozycji hostel i hotel. Inne obiekty podczas naszej wyprawy były zamknięte. Spaliśmy w Old Phimai Guesthouse płaciliśmy 250 THB/pokój (po krótkich targach). Zaznaczyć należy, że hostel jest nowy i oferuje świetne warunki: łazienkę w pokoju, ciepłą wodę, duuuuże łóżko, TV (z kanałem informacyjnym po angielsku), do tego bezpłatna wymiana książek i komputer z internetem i nagrywarką DVD (40THB/godzina).

Jedzenie dostępne jest w kilku knajpkach i na nocnym targu. Podczas powodzi nocny targ zamknięto a w pobliżu zorganizowano centrum kryzysowe dla okolicznej ludności zatem w tej sprawie też dużo powiedzieć nie możemy. Ceny standardowe – np. sycąca zupa z pulpecikami w lokalnym lokalu 30 THB.

Atrakcje

* Główną atrakcją jest ciekawy park historyczny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawiązuje do stylu khmerskiego i jako taki jest tak wyjątkowy w Tajlandii. Wstęp 100THB/os (wejściówka jednodniowa).

Park historyczny

* ]Muzeum historyczne. zlokalizowane ok. 300 m od Centrum. Niestety, podczas naszej wizyty było całe zalane.

* Pralnia – może nie atrakcja turystyczna 🙂 Ale tuż obok centrum, za wieżą są przy baraku ustawione samoobsługowe pralki. Można wyprać do 8 kg prania za 30 THB (dwie osoby po parku narodowym mieszczą się w limicie). Warto – nie w każdym mieście takie miejsca są tak łatwo dostępne dla turystów. W naszym hostelu dało się znaleźć suszarnię i wszystko wysuszyć.

Jak ruszyć dalej w podróż?

Jedynymi opcjami są: wyjazd bezpośrednio do Koratu (Nakhon Ratchasima – 25 THB/os) lub na północ (wtedy do krzyżówki z główna drogą i należy “łapać” autobus na Khon Kaen.

Uwagi i pytania kierujcie na maila: sebas(malpa)aol.pl

Pozdrawiam,
Seba

Zostaw komentarz