Valladolid

 Skomentuj

Valladolid – to trzecie co do wielkości miasto na Jukatanie zdecydowanie nie należy do tzw. Top10 choć z drugiej strony nie leży też całkiem poza szlakami turystycznymi. Ma dwie podstawowe zalety: położenie – nadaje się świetnie na bazę jednodniowych wycieczek m.in. do Rio Lagartos czy Chichen Itzy; i spokojny, nienachalny klimat prawdziwego meksykańskiego miasta. Spędziliśmy tam łącznie dwa dni i polecamy! 🙂

 mex0046-135

Z naszej strony polecamy też  nasze INFORMACJE OGÓLNE  o Meksyku (gdzie też znajdziecie linki do innych ciekawych miejsc w Meksyku) oraz wpisy umieszczane na bieżąco z podróży: Jukatan ciąg dalszy.

Transport

Valladolid stanowi świetną bazę wypadową, bowiem znajduje się niedaleko i jest bardzo dobrze skomunikowane z wieloma atrakcjami znajdującymi się na Jukatanie.  W centrum jest dworzec, z którego kilka (lub kilkanaście) razy dziennie odjeżdżają autobusy do Chichen Itzy, Tulum, Cancun, Meridy, Tizimin (punkt przesiadkowy w drodze do Rio Lagartos).

Miasto jest dość rozległe – ale znów najbardziej interesujące obiekty znajdują się w centrum!

Gdzie spać

Zony Hotolery jako takiej brak, natomiast kilka hoteli i hosteli w okolicach centrum się znajdzie 🙂 Przykładowo dokładnie naprzeciwko dworca, na ulicy 39. m.in. hotel Terminal (cena za 2. bez łazienki to ~60zł)

Gdzie zjeść

Przyznam szczerze, że za restauracjami w Valladolid się nie rozglądaliśmy i nasze wyżywienie oparliśmy o pyszne hot-dogi z OXXO 🙂 Natomiast możemy śmiało polecić stoiska tacosowe uliczne zwłaszcza znajdujące się przy punktach produkcji tacosów (są zaraz przy głównej ulicy prowadzącej na dworzec) – polecamy taco z kurczakiem marynowanym w soku pomarańczowym (przynajmniej tak zrozumieliśmy)! Cena taco 1-2zł.

Stoiska na Bazarze Miejskim (Bazar Municipal) nas zdecydowanie nie zachwyciły – średnio smacznie i średnio tanio.

 

Atrakcje

Valladolid jest atrakcją samą w sobie. Zwykle jest to punkt przesiadkowy, skąd można ruszyć na północ podziwiać flamingi nad Rio Lagartos (ale o tym w innym wpisie). Można tu spokojnie spędzić jeden dzień spacerując i chłonąc atmosferę. Do odwiedzenia / zobaczenia jest malowniczy Kościół Świętego Bernarda i położony obok Klasztor De Sisal (wejście do Klasztoru ok. 7zł/os.). Niedaleko od centrum znajduje się piękna cenota Zaci (wejście 4zł/os) – piękna, w połowie zasłonięta, z linami wspomagającymi niewprawnych pływaków – absolutnie obowiązkowe miejsce na relaks i kąpiel!

 cenota

Valladolid na mapie:


Pokaż Meksyk na większej mapie

Uwagi i pytania kierujcie na maila sebas(malpa)aol.pl

Pozdrawiam,
Kasia

Zostaw komentarz