Tikal

 kilka komentarzy

Tical – to bardzo znane, bardzo popularne i bardzo piękne ruiny. Jest to jedno z tych miejsc, o których wiesz, że raczej na pewno spotkasz tam mnóstwo turystów ale i tak chcesz tam jechać. Bo naprawdę warto!

tikal-drzewo

Z naszej strony polecamy też  nasze INFORMACJE OGÓLNE o Gwatemali oraz wpisy umieszczane na bieżąco Gwatemala – pierwsze wrażenia.

Transport

Miejscowością położoną najbliżej Tikal jest niewielkie El Remate. Następną, większą (!), jest Santa Elena. Z obydwu można dojechać do Parku autobusami / busami – jeździ ich kilka w ciągu dnia. Koszt transportu to 16zł / 1os (z przesiadką w Remate lub bezpośrednio z Santa Eleny).

Gdzie spać

Możliwości wyboru noclegu jest kilka, w zależności od tego kiedy do Tikal chcecie dotrzeć. Jeśli zależy Wam (tak jak nam :)) na zwiedzaniu Parku o zachodzie i wschodzie słońca najlepiej jest spać zaraz przy Parku. Jest tam hotel Jaguar Inn oraz kemping prowadzony przez władze Parku.

Wiele hoteli znajduje się w El Remate i w Santa Elena (Flores) – obie położone nam malowniczym jeziorem Peten Itza. Należy jednak liczyć się z dojazdem do Parku (z El Remate jedzie się ok. godzinę).

My spaliśmy w namiocie przy hotelu Jaguar Inn (20zł / 1os.) – ceny takie jak na kempingu przy władzach Parku ale łazienki dużo ładniejsze. Obydwa miejsca są położone bardzo blisko siebie więc można przejść się i porównać. U nas za dodatkową opłatą 3zł był nieograniczony dostęp do internetu.

Gdzie zjeść

Podobnie jak w przypadku noclegu opcje są dwie: restauracja przy hotelu Jaguar Inn (droga) lub poza Parkiem (El Remate lub Santa Elena).

My postawiliśmy na self-catering tzn. kupiliśmy prowiant w sklepiku w Santa Elenie. Jedna uwaga! Na kempingach, jak to zazwyczaj, są mrówki – dokładnie pilnujcie jedzenia!

Atrakcje

W tym przypadku ciężko pisać o atrakcjach – jest jedna podstawowa tzn. TIKAL. Naszym zdaniem (i nie tylko) jest to najpięĸniejszy park archeologiczny w tym regionie. Można obejrzeć nie tylko ruiny ale przede wszystkim pospacerować po lesie mglistym, przy odrobinie szczęścia zobaczyć żyjące tam zwierzęta. Jest pięĸnie, zielono i nawet tłumy wycieczkowiczów nie przeszkadzają w odbiorze.

Bilet wstępu kosztuje 60zł i jest ważny jeden dzień. Jeśli jednak zostanie zakupiony po godzinie 15.00 to upoważnia do wejścia do Parku wieczorem i następnego dnia – w ten sposób można podziwiać zachód słońca. Jest chłodniej i luźniej – same zalety 🙂
Bilety kupuje się przy bramie wjazdowej na teren Parku (czyli jeszcze kawałek jazdy autobusem do wejścia do samego Tikal).

tikal_1


Tikal na mapie:

Pokaż Tikal na większej mapie


 

Uwagi i pytania kierujcie na maila sebas(malpa)aol.pl

Pozdrawiam,
Kasia

2 comments to Tikal

 • karolina  mówi:

  Hej! Czy podóżowaliście do Tikal z G.C.? Albo macie wiedzę, jak w niedrogi sposób się tam dostać? 🙂

 • Sebka  mówi:

  hej!

  Niestety nie jechaliśmy bezpośrednio z Tikal do Guatemala City. Myślę że najlepiec GC-Coban Coban-Flores Flores-Tikal. Złapać chickenbusa lub busa i dać się poprowadzić (bardzo uczynni i pomocni ludzie :)) Nie wiem tylko jak z czasem – w Gwatemali liczy się bardziej przejazd na godziny a nie km… Myślę że jeden dzień to może być za mało… Czasami gdy zależy nam na czasie – można stargować coś w agencyjnych bezpośrednich busach. Ale tak to zwykle w podróży bywa albo ma się czas albo pieniądze. 🙂

  Pozdrowienia
  Sebastian

Zostaw komentarz