Antigua / wulkan Acatenango

 Skomentuj

Antigua – czyli dawna stolica Gwatemali to obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Jej piękne położenie (u stóp 3 wulkanów), atmosfera ślicznego skansenu i bliskość lotniska przyciąga rzesze turystów.  My byliśmy nastawieni bardzo sceptycznie jako, że było to najmniej “gwatemalskie” miasto, jakie zdarzyło nam się zobaczyć – bez smogu, korków, autobusów, hałasu i tym podobnych atrakcji za to z modnymi restauracjami, knajpkami, barami – wydawało nam się sztuczne i zrobione “pod turystów”. Z drugiej strony nie można mu odmówić uroku. Jest to też świetna baza do wyjść na pobliskie wulkany!

antigua_1

Z naszej strony polecamy też  nasze INFORMACJE OGÓLNE  o Gwatemali oraz wpisy umieszczane na bieżąco 2 stolice Gwatemali i 1 wulkan.

Transport

Antigua jest świetnie skomunikowana z Gwatemala City (6zł / 1os. ; 1h). Autobusy jeżdżą bardzo często. Dojazd do innych miast (np. Quetzaltenango) często wymaga przesiadki na autostradzie (bez obaw, przesiadki w Gwatemali są łatwe!).

W mieście jest też sporo tzw. “shuttle-busów” tzn. prywatnych, przeznaczonych na potrzeby turystów  busików, które obsługują przejazdy do najpopularniejszych miejsc. Ceny pewnie wyższe niż w normalnych autobusach za to odpada troska o przesiadki / dworce itp. My nie próbowaliśmy.

Gdzie spać

Hoteli o różnym standardzie i cenie jest wiele. Nie spaliśmy w żadnym więc nie możemy nic polecić.Ciekawą inicjatywą miasta jest bezpłatny kemping Asistur (Calle Poniente Final)! Znaleźć go można w okolicach dworca, za domem kultury. Niedaleko centrum, terenu pilnuje Policja Turystyczna. Łazienki są zdecydowanie “średnio” czyste ale od biedy można się umyć. Bezpłatnych jest 5 noclegów.
antigua_5

Gdzie zjeść

Podobnie jak z hotelami wybór jest bogaty! W okolicach targu można zjeść lokalne jedzenie, w centrum znajdziecie tak wymyślne i światowe knajpki jak wegański kebab 🙂 My polecamy pizzę na grubym cieście w pizzerii przed McDonaldem oraz panie kanapkowe (w godzinach porannych) przy głównym wejściu do dużego supermarketu w centrum!

Atrakcje

Atrakcje są różnorakie:

* samo miasto – ze swoją “wiekową” atmosferą, przepięknymi ruinami i brukowanymi uliczkami. Świetne miejsce na spacery, szczególnie o wschodzie słońca, gdy jest jeszcze luźno! Polecamy krótką wycieczkę na wzgórze z krzyże (znajduje się na terenie miasta, wejście zajmuje około 30minut) – piękny widok na miasto i wulkan! Innych atrakcji w Antigle nie sprawdzaliśmy.

antigua_3

* wulkany – Antigua jest otoczona wulkanami, co jest też bezpośrednią przyczyną takiej ilości  ruin 🙂 Jest kilka agencji turystycznych organizujących wycieczki na wulkany o różnym stopniu trudności i czasie trwania. ALE wiele można zrobić na własną rękę, wystarczy odpowiednio pytać (większość agencji będzie odradzała wyjście na własną rękę, tylko w jednym powiedziano nam, że jest to możliwe!).
My weszliśmy samodzielnie na wulkan Acatenango, oto kilka wskazówek:
– ścieżka prowadząca na szczyt nie jest oznaczona ale jest nieźle wydeptana, zaczyna się zaraz przed cmentarzem w miejscowości Aldea la Soledad – kierowcy autobusu wystarczy powiedzieć, że chcecie wejść na wulkan
– prowiant lepiej kupić wcześniej, po drodze wody brak!
– podejście jest ciężkie (niewymagające technicznie ale należy liczyć około 6h podchodzenia) – pierwszy odcinek to droga przez pył / piach i żwir wulkaniczny (ech!) całkiem na słońcu, potem wchodzi się w las, by na samym końcu wyjść na skałę
– banał ale fakt – na szczycie wieczorem jest bardzo zimno!!!!!! 0 stopni albo niewiele więcej!
– na górze są dwa fajne miejsca na obozowisko: przełęcz (ok.30-40 minut podejścia na szczyt, wieje!) i sam krater wulkanu (kawał płaskiego terenu i nic więcej ale za to magia miejsca!).
– w weekendy dużo lokalnych wycieczkowiczów
Ogólnie wejście na wulkan Acatenango wspominamy jako jedno z najcieższych ale i najpiękniejszych przeżyć w Gwatemali!!!! GORĄCO POLECAMY!!!!

acatenango_1

Antigua na mapie:

Pokaż Antigua na większej mapie

Uwagi i pytania kierujcie na maila sebas(malpa)aol.pl

Pozdrawiam,
Kasia

Zostaw komentarz