GWATEMALA

 Skomentuj

Witajcie! Po długiej przerwie znów wspominamy 🙂 Tym razem czas na piękną i dziką Gwatemalę! Spędziliśmy tak ponad miesiąc (II-III.2013), choć początkowo planowaliśmy tylko 2 tygodnie. Cóż…zakochaliśmy się i w tym stanie pozostajemy do tej pory 🙂 Polecamy wszystkim żądnym przygód podróżnikom!

flaga

Kiedy jechać

Jak zawsze poza sezonem turystycznym tzn. na wiosnę lub jesienią. My byliśmy tam od stycznia do marca i zdecydowanie polecamy ten czas! Temperatura ok 25-35stopni, piękne słońce, deszczyk od czasu do czasu!

Przejścia graniczne/Wizy

Do Gwatemali, dokładnie do Flores, dostaliśmy się bezpośrednim autobusem z Chetumal (w Meksyku). Odjeżdża on o 7 rano i przejeżdża przez Belize (na granicy należy wykupić wizę tranzytową).
Wyjeżdżaliśmy autobusami do i od granicy na trasie Huehuetenango – San Cristobal de las Casas (znów w Meksyku). Autobusów takowych jest mnogo. Uwaga!Jest to jedno z najdłuższych przejść granicznych świata więc rozważcie uważnie zaproszenia taksówkarzy na granicy 🙂

Wiza nie jest wymagana przy pobytach nie przekraczających 90 dni.

Zdrowie

Gwatemala, podobnie jak Meksyk, nie jest groźna – osobom wybierającym się do tego regionu zaleca się standardowe szczepionki, tzn. WZW A i B, tężec, błonnica, dur brzuszny. Malaria występuje tylko w niektórych regionach (zwłaszcza w tych zapuszczonych). O listę przydatnych szczepionek można zapytać w centrach szczepień. W Warszawie polecamy Centrum chorób zakaźnych lub droższe centrum szczepień . Polecamy także stronę Wojskowego Instytutu Medycznego.

Oczywiście środki antykomarne się przydadzą bardzo! My korzystaliśmy z Muggi zakupionej w Polsce – sprawdziła się!

Ceny i waluta

Walutą Gwatemali jest quetzal (GTQ). Podczas naszego pobytu przelicznik był z grubsza taki: 1GTQ = 0,4 zł. Waluta jest stosowana w całym kraju a płacenie w innej walucie (np. dolar czy euro) nie jest rozpowszechnione. W niektórych regionach (np. Flores) bankomaty są rzadkością więc lepiej mieć to na uwadze.

Przykładowe ceny (średnio):

* nocleg dla dwóch osób (tani i zdecydowanie nie-gwiazdkowy) – 24-40 zł
* przekąska uliczna – 2-3 zł
* obiad w barze duża porcja – 12-15 zł

* internet (1 godz) – 2-3 zł

* autobus (chickenbusy) – ceny zależą oczywiście od dystansu i uczciwości biletera (zazwyczaj bardzo wysoki poziom uczciwości). Przykładowe ceny za przejazdy:

FloresCoban: 36zł / cały dzień 🙂
CobanGuatemala City: 18zł / 4h
Guatemala CityAntigua: 6zł
Huehuetenango – granica z Meksykiem: 12zł

Ogólnie ceny w Gwatemali są niższe od meksykańskich (i europejskich oczywiście), porównywalne z azjatyckimi. Jedzenie uliczne jest niezłe i bardzo tanie!

Telekomunikacja

Kafejki internetowe są dostępne niemal w każdym mieście i mieścinie. Ich jakość czasem pozostawia trochę do życzenia 🙂 Na terenie Gwatemali korzystaliśmy z komórki z polską kartą SIM i na szczęście nie było tu żadnych problemów z obsługą naszych polskich, przedpotopowych aparatów NOKIA (problemy takie były w Meksyku – możecie o tym przeczytać w naszych informacjach praktycznych).

Transport

Autobusy czyli słynne chickenbusy – główny środek transportu dalekobieżnego. Przejażdżka tym pojazdem jest przygodą samą w sobie! Bagaże (wszelkiego typu łącznie z psami i motorami) ładowane są zazwyczaj na dachu, w środku na 4 miejscach siedzi tyle osób ile się zmieści (czyli 6 przy czym 2 w systemie jednopośladkowym). Może się to wszystko wydawać z wierzchu bardzo chaotyczne ale w gruncie rzeczy jest świetnie zorganizowane. Prowadzący autobus (tzn. nawoływacze i bagażowi) są bardzo pomocni zwłaszcza w stosunku do zagubionych turystów!

Busy, busiki – popularne na krótkie dystanse. Znów sprawdza się zasada: ile osób chętnych tyle się zmieści w naszym busie! Opłatę przekazuje się panu biletowemu już w czasie jazdy. Znów wszyscy bardzo pomocni!

chicken_busy

Krótkie rady praktyczne

Żeby się nie powtarzać tym razem rady praktyczne zawrzemy w kilku wykrzykniach:

Uważać na robale! Nie bać się ludzi! Jeździć chickenbusami!

 

Polecane miejsca z informacjami praktycznymi

  • Tikal – przepiękne ruiny w lesie mglistym – absolutnie, koniecznie trzeba zobaczyć!
  • Coban – spokojne miasto na Wyżynie Verapaz, między dziką północą a gorącym południem! Świetna baza wypadowa do zwiedzenia okolicy!
  • Antigua i wulkan Acatenango – śliczne, wymuskane miasto i piękny wulkan! Koniecznie!
  • Quetzaltenango i wulkan Tajamulcobrzydkie miasto w ładnym otoczeniu i najwyższy szczyt w Gwatemali! Dla tych, którzy po górach chodzić lubią.
  • Jezioro Atitlan – piękne jezioro położone w stóp wulkanów, świetne miejsce dla wszystkich! Polecamy!

Co nas zadziwiło

Oto lista zdziwień:

* chickenbusy – jesteśmy wielkimi fanami, świetnie zorganizowany system transportu międzymiastowego i przewozu dobytku (żywego i nie), pies na dachu – najlepszy!
* torta mexicana – coś o czym mieszkańcy Meksyku chyba nie słyszeli – bułka z pokrojoną parówką (w dużych ilościach) i sosami
* wolnobiegające zwierzęta na wsiach – jest to zdziwienie bardziej smutne niż wesołe, bo zwierzęta te (czyli świnie, kury, konie i psy) są puszczane wolno tylko po to, by sobie same zdobyły jedzenie
* ochroniarze z karabinami – niemalże przy każdym kiosku stoi ochroniarz z karabinem! Chyba są to smutne pozostałości po nie tak bardzo dawno zakończonej wojnie domowej.

 

Nasza podróż na mapie:


Pokaż Gwatemala na większej mapie

Jeśli macie jakieś pytania piszcie na sebas(malpa)aol.pl. Postaramy się uzupełniać zawarte w poście informacje.

Pozdrawiam,
Kasia

Przygotowanie tej strony i przewodników zajęło nam trochę czasu i wymagało litrów kawy 🙂
Jeśli uznasz, że wart było nie wahaj się postawić nam kawę przez PAYPAL-a

Zostaw komentarz