Wąwóz Todra

 Skomentuj

Wąwóz Todra -piękny, choć mniej imponujący od sąsiedniego wąwozu Dades. Otoczony małymi wioskami i palmowiskami, stanowi świetny cel 1-dniowej wycieczki.

Wąwóz Todra

Transport do i po mieście

Wąwóz Todra znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od miejscowości Tinerhir. Leży ona na trasie łączącej Quarzazate i Er Rachidię i  można łatwo do niej dojechać autobusem lub taksówką z obu tych miast. W samym Tinerhir można wynająć taksówkę, która dowiezie nas do samego wąwozu.

My przyjechaliśmy tu z Quarzazate autobusem (18zł /1os.), do hotelu dostaliśmy się taksówką.

Gdzie spać i zjeść?

Pytanie podstawowe: czy warto tu zostawać na noc? Wąwóz Todra można spokojnie zobaczyć w ramach wycieczki 1-dniowej. Jeśli jednak zdecydujecie się na nocleg w samym Tinerhir i po drodze do wąwozu jest sporo miejsc noclegowych, odsyłamy do Lonely Planet. Oczywiście na dworcu w Tinerhir jest mnóstwo naganiaczy hotelowych – zawsze można wybrać coś z ich oferty.

My spaliśmy w jednym z pierwszych hoteli już za miastem, przy drodze do wąwozu (22zł /2 os.) – ze względu na obłędne temperatury postanowiliśmy spać  na dachu w namiocie, nie w pokoju.

W samym wąwozie jest kilka restauracji – nie korzystaliśmy z nich. Po drodze można kupić jakieś drobne przekąski w sklepikach. Zazwyczaj w hotelach jest też możliwość zamówienia posiłków (w naszym hotelu omlet dla 2 osób kosztował ok 20zł).

Atrakcje

Spacer po wąwozie – to główna atrakcja w tym miejscu, można do niej dołożyć obiad w jednej z tamtejszych restauracji. Pikników nie polecamy, chyba, że z naprawdę dużym parasolem – słońce praży nieziemsko!

Palmowiska – Między Tinerhir a samym wąwozem rozciąga się wzdłuż rzeki piękne palmowisko! Las palm a pomiędzy nimi zwyczajne ogródki i pola uprawne. Fantastyczne wrażenie, gdy z pełnego słońca nagle wchodzi się w gęsty palmowy las! Bardzo łatwo jest tam się zgubić ale dobrzy ludzie pokażą, gdzie iść 🙂

Palmowisko

Nasz przewodnik po kraju: MAROKO.

Tinerhir i wąwóz Todra na mapie


Pokaż Maroko – 2012 na większej mapie

 

Uwagi i pytania kierujcie na maila: sebas(malpa)aol.pl lub komentujcie stronę.

Pozdrawiam,
Kasia

Zostaw komentarz