Fez

 Skomentuj

Fez – jedno z najbardziej znanych marokańskich miast. Wymieniane jest jednym tchem obok Marakeszu i Casablanki jako absolutny “must see”. Taka jest teoria! W praktyce nam się nie podobało i uciekaliśmy stamtąd już drugiego dnia!

Nasz wpis na bieżąco z podróży: BLOG.

Madresa Bou Inania

Ogólnie

Fez jest miastem niezwykle popularnym wśród turystów i  podobnie jak w Marakeszu ma to swoje plusy i minusy. Ceny są tu wyższe niż gdzie indziej, obłożenie hoteli także, tu mieliśmy wątpliwe szczęście spotkać plujące na nas dzieci i dziwnego kolesia o zamiarach rabunkowych. Bez wątpienia jednak miasto ma jedną z największych medyn w Maroku i kilka perełek architektury wartych zobaczenia.

Transport do i po mieście

Fez jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą kraju. Oprócz komunikacji autobusowej i taksówkowej można się tu dostać koleją (strona kolei marokańkiej ONCF) – Fez leży na trasie kolejowej Rabat – Oujda. Dworzec autobusowy znajduje się kilkaset metrów od medyny.

Gdzie spać i zjeść?

Ze względu na bardzo dużą popularność miasta na rynku turystycznym ceny noclegów są tu dużo wyższe niż w innych miejscowościach. Dobrym rozwiązaniem dla podróżników budżetowych może być nocleg na dachu (16zł/1 os.) – my tak spaliśmy i bardzo nam się podobało. Można popatrzeć na miasto z trochę innej perspektywy!

Jedzenie na stoiskach w Medynie jest raczej tanie, choć może dziwić cena pomarańczy. Oczywiście jest tu także mnóstwo restauracji o cenach i jakości nam nieznanych:). My byliśmy tam w dość specyficznym czasie, w dzień rozpoczęcia Ramadanu i zachwyciło nas menu postne w szczególności zupa harira (porcja w barze 1zł!).

Widok z dachu

Atrakcje

Atrakcji dla zwiedzających jest wiele! Główną z nich jest oczywiście sama Medyna – bardzo rozległa i pogmatwana, uchodząca za jedną z najpiękniejszych w Maroku. Wyznaczono tu kolorowe trasy zwiedzania aczkolwiek bardzo łatwo jest się na nich zgubić. Licznych zabytków nie będę ich wymieniać (odsyłam do przewodników typu Lonely Planet), bo tak naprawdę większości z nich nie widzieliśmy – postawiliśmy na swobodne wałęsanie się po starówce.

Fez jest też dobrym miejscem na zakup pamiątek – choć może nie najtańszych. Miasto słynie z wyrobów ceramicznych w kolorach białym i niebieskim i można je spotkać w Medynie niemal na każdym kroku!

Uwaga na fałszywych przewodników – jak w każdym tego typu mieście jest ich mnóstwo i są niestety bardzo nachalni.

Uwaga numer 2: za naszych czasów historyczne hammamy, uchodzące za jedną z atrakcji miasta, były zamknięte z powodu remontu choć przewodnicy uparcie próbowali nas do nich zaprowadzić! Jeszcze raz: ostrożnie z oszustami!

Zegar wodny

Nasz przewodnik po kraju: MAROKO.

Fez na mapie:


Pokaż Maroko – 2012 na większej mapie

Uwagi i pytania kierujcie na maila: sebas(malpa)aol.pl lub komentujcie stronę.

Pozdrawiam,
Kasia

Zostaw komentarz