Erg Chebbi

 Skomentuj

Erg Chebbi – niewielka ale robiąca ogromne wrażenie piaszczysta pustynia z ogromnymi wydmami!Upał, piach i deszcz w jednym!


Erg Chebbi

Ogólnie

Erg Chebbi jest wymarzonym miejscem dla ludzi, którzy chcieliby poznać smak pustyni! Dosłownie! Głównymi ośrodkami w okolicy są dwa bliźniacze, całkowicie zdominowane przez przemysł turystyczny osady: Merzouga i Hassilabied. Mimo wszystko warto tu przyjechać! Wystarczy zostawić za plecami rząd hoteli i popatrzeć na ciągnący się aż po horyzont piasek!

Transport do i po mieście

Merzouga jest ostatnią miejscowością na tym terenie, do której można dojechać transportem publicznym – choć nie ma tu oficjalnego dworca. Znajduje się tu jednak przedstawicielstwo przewoźnika Supratour! Większymi ośrodkami są miasta położone nieco na północy: Rissani i Erfoud – tu znajdują się dworce autobusowe i postoje taksówek.

Mimo, iż odległości między Merzougą a Hassilabied wydają się nieduże zdecydowanie odradzamy spacery (w szczególności w lipcu i sierpniu) – upał jest obezwładniający! Trzeba zdać się na taksówkę lub uczynnego właściciela hotelu.

Dla zmotoryzowanych: drogi są tu mało formalne, tzn. są wyjeżdżone: czyli droga jest tam, gdzie jeździło dużo pojazdów. Bardzo pomocny jest GPS, większość hoteli podaje swoje współrzędne!

My dojechaliśmy tu autobusem z Tinerhir do Erfoud (18zł/1os), potem wspólnymi taksówkami z Erfoud przez Rissani do Merzougi (11zł/10s). Wyjechaliśmy bezpośrednim autobusem z Rissani do Fezu (40zł/1os).

Gdzie spać i zjeść?

Na odcinku między Merzougą a Hassilabied jest mnóstwo hoteli różnego standardu i ceny – większość z nich znajduje się bardzo blisko pustyni. Radzimy jednak dokonać wyboru hotelu przed przyjazdem tutaj, ponieważ opcja “przejścia się od drzwi do drzwi” jest tu raczej mało realna (piszemy z perspektywy upałów lipcowych). Naganiaczy można spotkać już w Erfoud!

Bardzo polecamy nasz hotel: ALBERGUE SOLEIL BLUE. Właściciel mówiący po angielsku, bardzo uczynny, nie nastawiony na maksymalizację zarobków, no i naprawdę ładne łazienki! My zdecydowaliśmy się spać na dachu (12zł/1os) i to też BARDZO POLECAMY – chłodno i piękne widoki!

Jedzenie: każdy hotel posiada własną restaurację ale ceny niestety są tam wysokie (ceny napojów są też wysokie!). Dlatego turystom bardzo budżetowym polecamy zakupienie prowiantu np. w Rissani i korzystanie z selfcateringu:)

Atrakcje

Pustynia – to jedyna aktracja w tym miejscu choć jej eksploracji można dokonać na kilka sposobów: pieszo, na dromaderach, samochodami 4×4. Dla reumatyków zalecane jest zakopywanie się w piaskach pustyni (dokładnej techniki zabiegów nie znamy ale widzieliśmy wielu zakopywanych). 

Nasz przewodnik po kraju: MAROKO.

Merzouga na mapie:


Pokaż Maroko – 2012 na większej mapie

 

Uwagi i pytania kierujcie na maila: sebas(malpa)aol.pl lub komentujcie stronę.

Pozdrawiam,
Kasia

Zostaw komentarz