Fotografia mówi – tajskie wyżyny

17 czerwca, 2013 Fotografia Mówi  Skomentuj

Witajcie,

Dziś pierwszy wpis z cyklu “Fotografia mówi”. Będę starał się w nim prezentować swoje fotografie (lub krótkie cykle) i coś  nich napisać. Od odczuć po techniczne aspekty zdjęcia. Oczywiście mile widziane sugestie, opinie, krytyka 🙂 ZAPRASZAM!

 — Tajskie Wyżyny —

Fotografia mówi - tajskie wyżyny

Niezapomniana podróż po Tajlandii… Na północy trafiliśmy do wioski plemienia Akha. Chcieliśmy uniknąć turystycznych szopek “plemion górskich” i znaleźliśmy kontakt do jednego z członków plemienia Akha. Od kilku lat prowadzi on coś a’la “hostel” a dochód z jego prowadzenia (i oprowadzania po okolicy) przeznacza na pomoc współplemieńcom. Dzięki niemu między innymi powstała droga czy lepszy system nawadniania pól. Sam wydał też książkę o historii represjach jakich doświadczają plemiona. Kiedyś bardziej bezpośrednio, dziś troszkę mniej (ale jednak ciągle) władze tego azjatyckiego nie darzą sympatią plemion górskich, które wciąż mają dość sił by walczyć o swoje.

Na zdjęciu widok z wioski na okoliczne wzgórza. Takie kolory nieba o wschodzie słońca widziałem tylko w Tajlandii a najpiękniejsze chyba właśnie w tej wiosce na północy leżącej ok. godziny- półtorej drogi jeepem od Chiang Rai. Część wzgórz jest dzika lecz większość zagospodarowana jest przez tubylców. Spotkać tu możemy najczęściej krzewy herbaciane ale i ryż, swojskie pory czy inne warzywa.

Technicznie

Sprzęt: Pentax k20D | Vivitar 28mm 2.8 WIDE ANGLE MC
Ekspozycja:
  f/8 | 1.5 s. | ISO 100

By jak najlepiej oddać towarzyszący mi wtedy nastrój i tą ferię barw starałem się jak najbardziej obniżyć czułość aparatu (iso 100) co daje mi sporą rozpiętość tonalną. Użyłem przysłony f/8, która gwarantuje mi nie tylko najlepszą rozdzielczość dla tego obiektywu ale także dużą głębię ostrości. Czas 1.5s jest już konsekwencją poprzednich wyborów i (by zdjęcie było nieporuszone) wymagało użycia statywu. System redukcji drgań w aparacie został wyłączony gdyż przy użyciu statywu może on jedynie pogorszyć jakość zdjęcia! Użyłem też szarego filtru połówkowego (z tego co pamiętam ND4) by nie prześwietlić tak pięknego nieba.

Zostaw komentarz